Marmara Beşik Gibi Sallanırken Uzmanlar Küçük Depremleri Bile Neden Bu Kadar Çok Fazla Hissettiğimizi Yanıtladı!

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) aktarılan bilgiye göre; Marmara Denizi Yalova açıklarında saat 09.21’de 3,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

BAZI SEGMENTLERİN DEPREM ÜRETME POTANSİYELİ YÜKSEK

Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu, olası Marmara depreminde her zaman İstanbul’un gündeme geldiğini ancak depremin bölge illerinin tamamını etkileme potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Gökçeoğlu sorularımıza şu yanıtları verdi:

Yaşanan deprem küçük ölçekli olmasına rağmen sosyal medyada çok fazla hissedildiğine dair yorumlar yapıldı. Peki 3,5 büyüklüğündeki bir deprem belirgin bir şekilde hissedilebilir mi?

Neticede depremin büyüklüğü 3.5. Kuşkusuz hissedilir ancak halkımız bu konuda çok hassas. Bu nedenle ister istemez konu biraz abartılıyor.

Peki Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun güney kolunda büyük bir deprem bekleniyor mu?

Evet gerek Marmara gerekse Güney kesimdeki bazı segmentlerin deprem üretme potansiyelleri yüksek. Ancak görünen en yüksek potansiyel Marmara Denizi içinde bulunan faylarda. Neticede depreme hazırlıklı olmak gerekiyor.

YERLEŞİMLERE YAKIN

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenk Yaltırak ise depreme ilişkin sorularımızı şu şekilde yanıtladı.

Yaşanan deprem küçük ölçekli olmasına rağmen sosyal medyada çok fazla hissedildiğine dair yorumlar yapıldı. Peki 3,5 büyüklüğündeki bir deprem belirgin bir şekilde hissedilebilir mi?

Olağan bir deprem. Bu bölgede olan depremler yerleşimlere yakın ondan hissediliyor.

Peki Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun güney kolunda büyük bir deprem bekleniyor mu?

KAF güney kolunda deprem beklentisi ile ilgili bir araştırma yapılmamıştır.

DEPREMCİK DİYORUZ

Marmara Denizi’nde meydana gelen depremin ardından akıllara “İstanbul depremini tetikler mi? İstanbul depremine etkisi ne olur? Büyük deprem yaklaşıyor mu?” gibi sorular geldi.

Ayrıca konuyla ilgili deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Mynet’e konuştu.

Ercan, şunları söyledi:

“Bizler 4’ten daha küçük olan sarsıntılara deprem değil, depremcik diyoruz. Bu depremciklerin bilimsel veri dışında herhangi bir tehlikesi söz konusu değil. Beklenen büyük İstanbul depreminin ayak sesleri de değil. Dolayısıyla Kuzey Marmara’da deprem olmadan önce bunun gibi hatta bundan çok daha büyük 5, 5.5 ve 6 büyüklüğündeki depremleri bizler göreceğiz. 3,5 büyüklüğündeki depremler, dolayısıyla yüzlerce oluyor. Bunların İstanbul depremiyle doğrudan bir ilgisi yoktur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x